Wybór idealnej bramy garażowej: wymiary, które musisz znać | Aktualności - GMS System
PORADNIK · 04 Marzec 2024

Wybór idealnej bramy garażowej: wymiary, które musisz znać

Wymiary wjazdu do garażu są ważne dla zapewnienia funkcjonalności i bezpieczeństwa użytkowania pomieszczenia. Jaką szerokość bramy garażowej wybrać? Jaka wysokość wrót będzie najlepsza? Jak zmierzyć otwór, aby dopasować bramę do struktury budynku? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym poradniku!

Dlaczego rozmiar bramy garażowej ma znaczenie?

Dobrze dobrana szerokość i wysokość bram garażowych jest ważna nie tylko ze względów estetycznych, ale i funkcjonalnych. Dlaczego przed zakupem warto dokładnie wymierzyć wysokość oraz ustalić, jaka szerokość bramy garażowej będzie optymalna?

Dopasowanie do pojazdu. Rozmiar bramy garażowej musi być dostosowany przede wszystkim do wielkości i typu pojazdów, które będą parkowane w pomieszczeniu. Za mała brama może utrudniać, a nawet uniemożliwić wygodne parkowanie większych aut, takich jak SUV-y czy vany.

Wykorzystanie przestrzeni. Dobrze dobrany rozmiar bramy pozwala również na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni garażowej. Dzięki odpowiednim wrotom można nie tylko bezpiecznie parkować pojazdy, ale również przechowywać w garażu inne przedmioty, jak narzędzia czy sprzęt ogrodowy.

Bezpieczeństwo. Brama dobrana do rozmiarów otworu garażowego zapewnia lepsze uszczelnienie i zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wiatr, deszcz czy śnieg. Co więcej, prawidłowo zamontowana brama jest stabilniejsza i bezpieczniejsza w użytkowaniu.

Estetyka. Brama, która jest dobrze dopasowana do wymiarów budynku i estetycznie komponuje się z jego fasadą, sprawia lepsze wrażenie wizualne i podnosi estetyczną wartość całej konstrukcji.

Koszty eksploatacji. Niewłaściwie dobrana brama może generować dodatkowe koszty związane z utrzymaniem ciepła w garażu, np. jeśli przestrzeń wokół bramy nie jest odpowiednio uszczelniona.

Jaka powinna być wysokość bram garażowych?

Standardowa wysokość bramy garażowej, zwłaszcza w przypadku garaży przeznaczonych dla jednego samochodu zazwyczaj oscyluje w granicach od 2 do 2,5 metra. Taki zakres jest dostosowany do wymiarów większości współczesnych pojazdów osobowych, w tym większych, wyższych modeli, takich jak SUV-y.

Jeśli w garażu mają parkować busy lub samochody dostawcze, lepszym wyborem może okazać się brama o wysokości 3-3,5 metra. Taka wysokość zapewnia wystarczającą przestrzeń dla bezpiecznego wjazdu i wyjazdu pojazdów bez ryzyka ich uszkodzenia.

W przypadku garaży dwustanowiskowych wysokość bramy zazwyczaj pozostaje na podobnym poziomie, co ułatwia standaryzację projektów i montaż. Równie duże znaczenie jeśli chodzi o parametry, odgrywa jednak odległość górnej krawędzi bramy do sufitu pomieszczenia. W przypadku bram uchylnych zbyt wysoko zamontowane wrota mogą nie być w pełni funkcjonalne. Jeśli jednak chodzi o bramy garażowe panelowe lub bramy garażowe segmentowe, tego typu problemy są ograniczone.

Jaka szerokość bramy garażowej będzie odpowiednia?

Jeśli chodzi o szerokość, rozmiar bram garażowych dla garażu na jeden pojazd osobowy wynosi od 2,4 do 3 metrów. Taki wymiar nie tylko umożliwia komfortowe parkowanie samochodu bez ryzyka uszkodzenia lusterek bocznych czy karoserii, ale także ułatwia użytkownikom dostęp do bagażnika i umożliwia swobodne otwieranie drzwi nawet w ciasnych i mniejszych przestrzeniach.

Dla garaży przeznaczonych na dwa auta standardem jest brama o szerokości od 4,8 do 6 metrów, co zapewnia wystarczającą, funkcjonalną przestrzeń. Dzięki szerszym wrotom dostęp do pomieszczenia jest ułatwiony i zdecydowanie wygodniejszy. To ważne szczególnie w sytuacji, gdy w garażu przechowujemy nie tylko samochody, ale także inne pojazdy, takie jak rower czy motocykl.

Szersza brama sprawdzi się także w przypadku garaży, które służą dodatkowym celom innym niż parkowanie. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się schowek na rzeczy czy miejsce do majsterkowania, szerokie wrota umożliwią swobodne wejście do budynku bez konieczności omijania pojazdów.

W niektórych realizacjach preferowane jest zastosowanie dwóch niezależnych bram o szerokości dostosowanej do pojedynczego pojazdu, co zwiększa elastyczność użytkowania i może przyczynić się do lepszej organizacji przestrzeni garażowej. Taka opcja będzie idealna również dla garaży przedzielonych ś

Jak zmierzyć otwór pod bramę garażową?

Jednym z ważniejszych elementów wykończeniowych podczas budowy czy remontu nieruchomości jest brama garażowa. Jaką szerokość i wysokość wybrać? Jak wykonać pomiar i co należy wziąć pod uwagę? Oto krótki przewodnik krok po kroku.

Pomiar szerokości otworu. Zmierz szerokość otworu garażowego w najszerszym punkcie. Pomiary ostatecznie należy wykonać na trzech poziomach: przy podłodze, na środku wysokości i tuż pod sufitem.

Pomiar wysokości otworu. Podobnie jak w przypadku szerokości, wysokość otworu należy zmierzyć w trzech różnych punktach (lewy, środkowy i prawy kraniec otworu). W razie wątpliwości lepiej wybrać nieco szerszą bramę, aby zminimalizować ryzyko problemów z parkowaniem.

Sprawdzenie przestrzeni nad otworem. Równie ważne jest, aby zmierzyć odległość od górnej krawędzi otworu do sufitu. Ta przestrzeń, określana nadprożem, jest przeznaczona do instalacji mechanizmu otwierającego i jest bardzo ważna w przypadku bram automatycznych. Minimalny rozmiar nadproża zależy głównie od typu bramy, ale zwykle wynosi od 25 do 30 cm.

Sprawdzenie przestrzeni po bokach otworu. Na koniec zmierz przestrzeń po obu stronach otworu garażowego. Te wymiary są ważne dla montażu prowadnic bocznych i innych elementów konstrukcyjnych oraz systemów montażowych bramy. Minimalna zalecana szerokość tych przestrzeni to najczęściej około 10 cm z każdej strony.

Do wykonywania pomiarów warto użyć profesjonalnego sprzętu pomiarowego, takiego jak miarka metalowa czy dalmierz laserowy, które zapewnią większą dokładność wyniku. Prawidłowe zmierzenie otworu garażowego jest fundamentem niezbędnym do właściwego doboru oraz montażu bramy garażowej.  Odpowiednie wrota zagwarantują nie tylko bezawaryjne działanie bramy, ale także jej długą żywotność.

Rozmiar bramy garażowej – podsumowanie

Dobór właściwego wymiar bramy do garażu ma duże znaczenie dla funkcjonalności i bezpieczeństwa całego pomieszczenia. Wysokość i szerokość bramy powinny być dopasowane przede wszystkim do typu i rozmiaru pojazdów, które będą parkowane w pomieszczeniu, aby zapewnić do nich łatwy dostęp.

Jedną z najważniejszych rzeczy jest dokładne zmierzenie otworu garażowego, obejmujące sprawdzenie szerokości, wysokości, przestrzeni nad otworem oraz po bokach. Odpowiednio dobrana do wnęki brama będzie nie tylko dobrze uszczelniona, ale także estetyczna.

Jako doświadczony producent garaży blaszanych, bram garażowych, wygrodzeń, a także altan i wiat śmietnikowych, oferujemy szeroki wybór najwyższej jakości produktów, które doskonale sprawdzą się zarówno na posesjach prywatnych jak i dużych osiedlach. Zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem i wyboru bramy garażowej dopasowanej do indywidualnych potrzeb!

Udostępnij artykuł

Logowanie
Język i region
Sugerowane języki i regiony

English

United States

English

United Kingdom

Polski

Polska

Wybierz język i region

English

United States

English

United Kingdom

Polski

Polska

Deutsch

Deutschland

Українська

Україна

Slovensko

Slovenský

Wyszkukaj na stronie

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors

Instrukcja interakcji z konfiguratorem WebGL

Przytrzymaj lewy przycisk i przeciągnij myszkę w dowolnym kierunku aby orbitować wokół obiektu.

Przytrzymaj prawy przycisk i przeciągnij myszkę w dowolnym kierunku aby przesuwać kamerę w osiach XYZ.

Użyj trzeciego przycisku myszy, aby przybliżyć lub oddalić w aktualne miejsce skupienia kamery.

Pewne elementy ruchome (takie jak mechanizmy, drzwi, itp.) zostały uaktywnione do interakcji. Możesz uruchomić animację poprzez kliknięcie na element, którego zazwyczaj byś dotknął, aby go użyć. Na przykład, aby otworzyć drzwi, wystarczy nacisnąć klamkę.

Najedź kursorem na ikony w menu w prawym górnym rogu, aby wyświetlić informację o tym do czego służą. Naciśnij, aby użyć.

Twój koszyk aktualnie jest pusty.

Wróć do sklepu

Skorzystaj z pomocy naszego zespołu

Zrób zakupy z pomocą osobistego Specialisty.

Altany

śmietnikowe

+48 574 501 901

Bramy

garażowe

+48 660 457 320

Garaże stalowe

oraz wiaty

+48 660 457 320

Wygrodzenia oraz

drzwi piwniczne

+48 660 457 319

Ostrzeżenie

Strona korzysta z technologii, która może nie być obsługiwana przez Twoją przeglądarkę. Jeśli doświadczasz problemów z wyświetlaniem grafik, animacji lub masz przeczucie że strona może nie działać poprawnie zalecamy zmianę przeglądarki. 

Zalecane przeglądarki :

Google Chrome

Popularne przeglądarki obsługujące technologię:

Mozilla Firefox

Dokumentacja technologii