Jak ustawić śmietnik? Zasady dotyczące odległości śmietnika od budynku | Aktualności - GMS System
 • 2023
 • lipiec
 • 31
 • Pages
 • Jak ustawić śmietnik? Zasady dotyczące odległości śmietnika od budynku
PORADNIK · 31 Lipca 2023

Jak ustawić śmietnik? Zasady dotyczące odległości śmietnika od budynku

Utylizacja odpadów jest koniecznością, a kosze na śmieci na stałe zagościły w przestrzeni publicznej i przydomowym otoczeniu. Odległość śmietnika od budynku nie może być jednak dowolna. To, w jakim miejscu powinien stanąć pojemnik na odpady, jest ściśle określone przepisami prawa. Podpowiadamy, do jakich zasad należy się zastosować i gdzie ustawić kontener.

Odległość śmietnika od budynku – co na ten temat mówią przepisy prawa?

Gromadzenie odpadów stałych to konieczność. Nie wystarczy jednak zwykły kosz na śmieci, postawiony w dowolnym miejscu na osiedlu, czy w przydomowym ogrodzie. Dokładne zasady określające odległość śmietnika od budynku mieszkalnego (i nie tylko) znaleźć można w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W § 23. 1. niniejszego dokumentu, może przeczytać, że:

“Odległość miejsc na pojemniki i kontenery na odpady stałe […] powinna wynosić co najmniej 10 m od okien i drzwi do budynków z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi oraz co najmniej 3 m od granicy z sąsiednią działką […]”.

Zdarzają się jednak wyjątki. Kiedy można ustawić pojemnik na odpady w innym miejscu?

 1. Zachowanie wskazanych odległości od granicy sąsiedniej działki nie jest konieczne w sytuacji, gdy altany śmietnikowe, czy osłony stykają się z podobnymi pomieszczeniami osłaniającymi na drugiej działce.
 2. Odległość może zostać pomniejszona (maksymalnie o połowę) także w momencie przebudowy budynków, które już istnieją. Konieczna będzie jednak pozytywna opinia państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.
 3. Wyjątek dotyczy też zabudowy jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej – w tym przypadku odległość śmietnika od okien budynku mieszkalnego (lub innego) może zostać zmniejszona do 3 m, a od granicy działki do 2 m.

Określając odległość śmietnika od bloku, budynków wielorodzinnych, czy budynków użyteczności publicznej, trzeba również pamiętać, że kontenery nie mogą stanąć zbyt daleko od wejścia. Pojemniki na odpady powinny być umieszczone w stosunkowo bliskiej odległości od drzwi wejściowych do budynków (nie dalej niż 80 m), tak aby zapewnić wygodę utylizacji śmieci wszystkim mieszkańcom. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy budynek znajduje się na zamkniętym terenie. Wtedy ten przepis nie ma zastosowania, a śmietnik może zostać umieszczony w dalszej odległości, odpowiedniej dla danego terenu.

Lokalizacja śmietnika – przepisy określające miejsce, w jakim można ustawić kontener

Ważna jest nie tylko lokalizacja śmietnika w konkretnej odległości od budynku, ale także to, w jakim dokładnie miejscu pojemnik może zostać ustawiony. W § 22. 1. wspomnianego wcześniej Rozporządzenia czytamy, że:

“Na działkach budowlanych należy przewidzieć miejsca na pojemniki służące do czasowego gromadzenia odpadów stałych, z uwzględnieniem możliwości ich segregacji”.

O jakich miejscach mowa? Aby było to zgodne z przepisami, śmietnik można ustawić przede wszystkim:

 • w specjalnych, zadaszonych osłonach (takich jak np. altany, czy wiaty śmietnikowe) lub przeznaczonych do tego pomieszczeniach (dopuszczalne są zarówno pełne, jak i ażurowe ściany),
 • bezpośrednio w budynkach, jeśli znajduje się w nich specjalnie wyodrębnione w tym celu pomieszczenie, wyposażone m.in. w: kratkę ściekową, wentylację grawitacyjną, zmywalną podłogę, punkt czerpalny wody oraz oświetlenie (szczegółowe wytyczne znaleźć można w § 22 ust. 2 wspomnianego Rozporządzenia),
 • na placach o odpowiednim utwardzeniu, na których można ustawić zamykane kontenery.

Niezależnie od tego, gdzie śmietnik zostanie ustawiony, dojście do niego musi być utwardzone w taki sposób, by możliwe było swobodne przewiezienie pojemnika na kołach lub wózku. W przypadku osiedli i budynków wielorodzinnych dostęp do kontenerów nie może być też utrudniony dla osób niepełnosprawnych.

W jaki sposób zamaskować śmietnik, by wyglądał estetycznie?

Odpowiednie i zgodne z przepisami ustawienie pojemnika na odpady to jedno. Warto jednak zadbać również o to, by kosz na śmieci nie zaburzał estetyki otoczenia. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby zamaskować kontenery, nie utrudniając do nich dostępu.

Skutecznym rozwiązaniem są specjalne altany śmietnikowe, które nie tylko osłaniają pojemniki, ale także ułatwiają utrzymanie czystości i dbania o higienę zbiorników. Ułatwiają też zagospodarowanie przestrzeni na działkach i osiedlach.

W utrzymaniu dobrego wyglądu i porządku wokół domu, miejsca pracy, czy innej przestrzeni, dobrze sprawdzą się również kompaktowe osłony na pojemniki śmietnikowe. Wykonane z ocynkowanej stali, charakteryzują się wysoką trwałością i odpornością na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Są dostępne w różnych kolorach i kształtach, co pozwala na idealnie dopasowanie ich do otoczenia. Dzięki temu mogą stanowić nie tylko funkcjonalne, ale także przyjemne dla oka uzupełnienie przestrzeni wokół budynku.

Jednym z najciekawszych i najbardziej innowacyjnych rozwiązań są altany śmietnikowe z zielonym dachem. To nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim ekologiczna opcja osłony pojemników, która zwiększa ilość zieleni na miejskich osiedlach. Ogród na dachu altany magazynuje wodę, poprawia jakość powietrza, redukuje hałas, a także przyczynia się do poprawy klimatu. Może pomóc w obniżeniu temperatury, zwłaszcza w gorące dni, a także zwiększyć bioróżnorodność.

Dlaczego odpowiednia odległość śmietnika od budynku jest ważna?

Odpowiednia odległość śmietnika od budynku mieszkalnego, czy publicznego jest ważna z wielu powodów. Przede wszystkim określają ją przepisy prawa, które można znaleźć w odpowiednim Rozporządzeniu.

Pojemnik na śmieci ustawiony we właściwym miejscu pomaga również zachować odpowiednią higienę i minimalizuje ryzyko dyskomfortu związanego np. z nieprzyjemnym zapachem odpadów. Umieszczenie kosza w specjalnej osłonie zwiększa też estetykę przestrzeni wokół budynku i ułatwia utrzymanie czystości. Co więcej, właściwie ustawione pojemniki są bardziej dostępne dla mieszkańców, co ułatwia im segregację śmieci i zachęca do bardziej odpowiedzialnego zarządzania odpadami

Jako doświadczony producent garaży, bram garażowych, wygrodzeń, a także altan i wiat śmietnikowych, oferujemy szeroki wybór najwyższej jakości produktów, które doskonale sprawdzą się zarówno na posesjach prywatnych jak i dużych osiedlach. Zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem i wyboru osłony śmietnikowej dopasowanej do indywidualnych potrzeb!

Udostępnij artykuł
Logowanie
Język i region
Sugerowane języki i regiony

English

United States

English

United Kingdom

Polski

Polska

Wybierz język i region

English

United States

English

United Kingdom

Polski

Polska

Deutsch

Deutschland

Українська

Україна

Slovensko

Slovenský

Wyszkukaj na stronie

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors

Instrukcja interakcji z konfiguratorem WebGL

Przytrzymaj lewy przycisk i przeciągnij myszkę w dowolnym kierunku aby orbitować wokół obiektu.

Przytrzymaj prawy przycisk i przeciągnij myszkę w dowolnym kierunku aby przesuwać kamerę w osiach XYZ.

Użyj trzeciego przycisku myszy, aby przybliżyć lub oddalić w aktualne miejsce skupienia kamery.

Pewne elementy ruchome (takie jak mechanizmy, drzwi, itp.) zostały uaktywnione do interakcji. Możesz uruchomić animację poprzez kliknięcie na element, którego zazwyczaj byś dotknął, aby go użyć. Na przykład, aby otworzyć drzwi, wystarczy nacisnąć klamkę.

Najedź kursorem na ikony w menu w prawym górnym rogu, aby wyświetlić informację o tym do czego służą. Naciśnij, aby użyć.

Twój koszyk aktualnie jest pusty.

Wróć do sklepu

Skorzystaj z pomocy naszego zespołu

Zrób zakupy z pomocą osobistego Specialisty.

Altany

śmietnikowe

+48 574 501 901

Bramy

garażowe

+48 660 457 320

Garaże stalowe

oraz wiaty

+48 660 457 320

Wygrodzenia oraz

drzwi piwniczne

+48 660 457 319

Ostrzeżenie

Strona korzysta z technologii, która może nie być obsługiwana przez Twoją przeglądarkę. Jeśli doświadczasz problemów z wyświetlaniem grafik, animacji lub masz przeczucie że strona może nie działać poprawnie zalecamy zmianę przeglądarki. 

Zalecane przeglądarki :

Google Chrome

Popularne przeglądarki obsługujące technologię:

Mozilla Firefox

Dokumentacja technologii